ADVERTISMENT

Amateur News Premium

England Boxing Elite championships quarter-finals line up

England Boxing Elite championships
Action Images
The complete line up for the quarter-finals of the England Boxing Elite championships

The quarter-finals of the England Boxing Elite championships begin at the Echo Arena in Liverpool on Friday (April 29). Here is the complete line up:

48kg

Tanya Dady (Earlsfield) #1

Demi-Jade Resztan (New Astley) #2

Kerry-Anne Aaron (Army) #3

Adrianna Finch (Boston)

Molly Perkins (Eastside)

51kg 

Lisa Whiteside (JR Gym) #1

Jade Ashmore (Chesterfield) #2

Beccy McMullin (Intense) #3

54kg

Ellis Booth (St Gerrard’s) #1

Kim Shannon (Second City) #2

Ramla Ali (London Community Boxing) #3

Chloe-Jane Stansfield (Army)

Lauren Parker (Stevenage)

Jade Pearce (Wellington)

Rachael Mackenzie (H Hour)

57kg 

Raven Chapman (Arena) #1

Kirsty Hill (Grimsby) #2

Hatty Nylon (Hebden Bridge) #3

Tori Willets (Eastside)

Sam Brown (East Hull)

Shelby Brazell (Hartlepool Elite)

Kim Rowe (Paddy John’s)

60kg 

Sandy Ryan (One Nation) #1

Sarah Dunne (Bury) #2

Louise Orton (St Mary’s) #3

Chelsey Arnell (St Paul’s)

Shanice James (Army)

64kg

Cherelle Brown (Islington) #1

Alanna Murphy (Army) #2

Paige Murney (Leicester Unity) #3

Nina Bradley (Boston)

Kate Flynn (No Limits)

69kg

Stephanie Wroe (Army) #1

Laura Stevens (Far Cotton) #2

Jem Campbell (Academy Luton) #3

Hannah Shield (North Shields)

75kg

Natasha Gale (Jubilee) #1

Lauren Johnson (Wodensorough) #2

Nikoletta Paksi (Repton) #3

49kg

Sunny Edwards (Steel City) #1

Kiaran MacDonald (Sunderland) #2

Faluk Hussain (Windmill) #3

Benn Norman (Shepshed)

Scott Rankin (Knowsley Vale)

52kg

Blane Hyland (Salisbury) #1

Louie Lynn (Lynn) #2

Ismail Khan (KBW) #3

Ryan Briscoe (Wirral Community)

William Cawley (Oldham)

Shamim Khan (Army)

Muzzy Fuyana (Middlesbrough)

Niall Farrell (Kingstanding Second City)

56kg

Peter McGrail (Everton Red Triangle) #1

Charlie Kenny (Hoddesdon) #2

Connor Marsden (Earlsfield) #3

Jack Hillier (Southampton)

Liam Davies (Donnington Sports and Social)

Jeff Nesham (High Fell)

Connor Coghill (Hull Boxing Centre)

60kg

Calum French (Birtley) #1

Adam Cope (Gus Robinson) #2

Cory O’Regan (Bradford Police and College) #3

Ryan Fillingham (Army)

Jack Brooker (Northolt)

Jake Clarke (Golden Ring)

Rory Lavery (Salisbury)

Yousif Saeed (Bridgewater Salford)

64kg

Dalton Smith (Steel City) #1

Mason Smith (Finchley and District) #2

Martin McDonagh (Eastern) #3

Fateh Benkorichi (Hoddesdon)

Tom McGuinness (Kirkdale)

Stephen Rolfe (Retford)

Connor Parker (Orme)

Danny Wright (Centurians)

69kg

Ekow Essuman (Bilborough) #1

Carl Fail (Far Cotton) #2

Joe Laws (Birtley) #3

Abdul Ibrahim (Hoddesdon)

Billy Le Poullain (Amalgamated)

Charlie Stevens (March)

Colin Day (Birch Green)

Ryan Stevenson (Doncaster BA)

75kg

Jordan Reynolds(Hoddesdon) #1

Ben Whittaker (Wodensbrough) #2

Harry Scarf (Salisbury)  #3

Ryszard Lewicki (Sheffield City)

Lee Jenkins (Eastbourne)

Zak Chelli (Fitzroy Lodge)

Lewis Richardson (Centurian)

81kg

Tom Whittaker-Hart (Rotunda) #1

Ashley Vanzie (Platinum) #2

Bryce Goodridge (Basingstoke) #3

Harry Wood (Kirkby)

Lynden Arthur (Collyhurst and Moston)

Dean Laing (Birtley)

George Crotty (Royal Navy)

Andre Sterling (Fitzroy Lodge)

91kg

Natty Ngwenya (Army) #1

Ryan Hatton (Tamworth) #2

Chris Billam-Smith (Poole) #3

Nathan Quarless (Salisbury) Bye

Peterjack Stubbs (Henry’s)

Michael Webster (Empire SOB)

Anees Taj (St Albans)

Cheavon Clarke (Gravesham)

91kg+

Daniel Dubois (Fisher Downside) #1

Chezerae Nihell (Army) #2

Courtney Giled (Balham) #3

Naylor Ball (Guildford City)

Soloman Dacres (Warley)

Alex Dickinson (Kirkby)

Danny Williamson (Manor)

For more on the tournament don’t miss the latest issue of Boxing News magazine

Add Comment

Click here to post a comment

ADVERTISMENT

Boxing news – Newsletter

Current Issue

ADVERTISMENT

ADVERTISMENT

ADVERTISMENT