Schedule

OCTOBER

FRIDAY 23

TV Azteca Studios, Mexico City, Mexico (DAZN)

Juan Francisco Estrada (holder) v Carlos Cuadras (WBC super-flyweight title); Roman Gonzalez (holder) v Israel Gonzalez (WBA super-flyweight title); Julio Cesar Martinez (holder) v Moises Calleros (WBC flyweight title); Austin Williams v Esau Herrera; Diego Pacheco v Juan Antonio Mendez; Otha Jones III v Alejandro Palmero. (Promoter: Matchroom Boxing & Promociones Zanfer).

Allianz Cloud, Milan, Italy (DAZN)

Fabio Turchi v Nikolajs Grisunins; Maxim Prodan v Nicola Cristofori; Dario Morello v Andrea Scarpa; Ivan Zucco v Pavel Zgurean; Francesco Grandelli v s/o; Samuel Nmomah v s/o; Mirko Natalizi v s/o. (Promoter: Matchroom Boxing & OPI Since 82).

SATURDAY 24

Mohegan Sun Casino, Uncasville, Connecticut (FITE & Showtime)

Sergey Lipinets v Custio Clayton; Xavier Martinez v Claudio Marrero; Malik Hawkins v Subriel Matias. (Promoter: TGB Promotions).

Nuevo Gimnasio Nicarao, Managua, Nicaragua

Leyman Benavides v Nelson Luna. (Promoter: Pinolero Boxing).

MONDAY 26

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Daigo Higa v Seiya Tsutsumi. (Promoter: Dangan Aoki Promotions).

FRIDAY 30

Fantasy Springs Resort Casino, Indio, California (DAZN)

Jaime Munguia v Tureano Johnson; Elwin Soto (holder) v Carlos Buitrago (WBO light-flyweight title); Bektemir Melikuziev v Alan Campa; Rashidi Ellis v Alexis Rocha; Marlen Esparza v Sulem Urbina; Lamont Roach Jnr v s/o; Tristan Kalkreuth v s/o. (Promoter: Golden Boy Promotions & Promociones Zanfer).

Mexico

Ibeth Zamora Silva v Edith Flores. (Promoter: Chiquita Boxing).

SATURDAY 31

UK (Sky Sports Box Office & DAZN)

Oleksandr Usyk v Dereck Chisora; Lee Selby v George Kambosos Jnr; Tommy McCarthy v Bilal Laggoune (vacant European cruiserweight title); Savannah Marshall v Hannah Rankin (vacant WBO female middleweight title); Amy Timlin v Carly Skelly (vacant Commonwealth female super-bantamweight title); Dave Allen v s/o. (Promoter: Matchroom Boxing).

Alamodome, San Antonio, Texas (Showtime PPV)

Leo Santa Cruz (holder) v Gervonta Davis (WBA super-featherweight title); Regis Prograis v Juan Heraldez; Mario Barrios v Ryan Karl; Diego Magdaleno v Isaac Cruz Gonzalez; Michel Rivera v Ladarius Miller. (Promoter: TGB Promotions & Mayweather Promotions).

The Bubble, MGM Grand, Las Vegas, Nevada (FITE & ESPN+)

Naoya Inoue (holder) v Jason Moloney (WBA & IBF bantamweight titles); Ewa Brodnicka (holder) v Mikaela Mayer (WBO female super-featherweight title). (Promoter: Top Rank).

WOW Arena, Krasnaya Polyana, Russia

Murat Gassiev v Sefer Seferi; Tatyana Zrazhevskaya v Daniela Romina Bermudez (vacant IBF female super-bantamweight title); Adlan Abdurashidov v Idd Pialari; Pavel Silyagin v Vyacheslav Barsukov.

Ballhaus Forum, Unterschleißheim, Germany

Christina Hammer v Sanna Turunen; Deniz Ilbay v Yahya Tlaouziti; Shefat Isufi v Ronny Landaeta; Petar Milas v Dorde Tomic. (Promoter: LMS Promotion).

Grand Oasis Arena, Cancun, Mexico

Mariana Juarez (holder) v Yulihan Alejandra Luna Avila (WBC female bantamweight title); Yesenia Gomez v Mirna Sanchez. (Promoter: Promociones del Pueblo).

NOVEMBER

TUESDAY 3

Intex Osaka, Japan

Hiroto Kyoguchi (holder) v Thanongsak Simsri (WBA light-flyweight title). (Promoter: Watanabe Promotions).

WEDNESDAY 4

Microsoft Theater, Los Angeles, California (FOX Sports 1)

Eimantas Stanionis v Justin DeLoach; Chordale Booker v Skender Halili. (Promoter: TGB Promotions).

FRIDAY 6

St. Petersburg Marriott Clearwater, St. Petersburg, Florida

Kali Reis v Kandi Wyatt (vacant WBA female super-lightweight title). (Promoter: T&K Boxing Promotions).

SATURDAY 7

Seminole Hard Rock Hotel and Casino, Hollywood, Florida (DAZN)

Devin Haney v Yuriorkis Gamboa; Filip Hrgovic v Rydell Booker; Zhilei Zhang v Devin Vargas; Reshat Mati v Marcos Mojica; Raymond Ford v Angel Luna; Souleymane Cissokho v s/o; Arthur Biyarslanov v s/o; Darren Cunningham v Elijah Pierce. (Promoter: Matchroom Boxing).

Microsoft Theater, Los Angeles, California (FOX)

Luis Ortiz v Alexander Flores; Frank Sanchez v Brian Howard; Michael Coffie v Joey Abell. (Promoter: TGB Promotions).

Workpoint Studio, Bang Phun, Thailand

Pungluang Sor Singyu v Amnat Ruenroeng; Thananchai Charunphak v Pigmy Kokietgym. (Promoter: Nakornluong Promotion).

RCC Boxing Academy, Ekaterinburg, Russia

Evgeny Tishchenko v Rashid Kodzoev; Evgeny Romanov v Siarhei Liakhovich; Zaur Abdullaev v Roman Andreev; Mark Urvanov v Pavel Malikov; Muhammadkhuja Yaqubov v s/o; Magomed Kurbanov v Dmitry Mikhaylenko; Ravshanbek Umurzakov v Zoravor Petrosian. (Promoter: RCC Boxing Promotions).

TUESDAY 10

BT Sport Studio, Stratford (BT Sport 1 & ITV4)

UB7 super-middleweight tournament (Zak Chelli; Charlie Schofield; Diego Costa; Ben Ridings); Mikael Lawal v Ossie Jervier; Derrick Osaze v John Telford; Florian Marku v Muma Mweemba; Jack Fincham v Richard Harrison. (Promoter: Boxxer).

WEDNESDAY 11

Production Park Studios, South Kirkby (iFL TV & ESPN+)

Karim Guerfi (holder) v Lee McGregor (European bantamweight title); Sultan Zaurbek v Jeff Ofori; Tursynbay Kulakhmet v Macaulay McGowan; Paddy Donovan v Jumanne Camero; Sahir Iqbal v s/o; Inder Bassi v Jack Martin; Hassan Azim v MJ Hall. (Promoter: MTK Global).

FRIDAY 13

UK (BT Sport 1)

Mark Heffron v Denzel Bentley; Tommy Fury v s/o. (Promoter: Queensberry Promotions).

SATURDAY 14

UK (Sky Sports Arena/Main Event & DAZN)

Katie Taylor (holder) v Miriam Gutierrez (WBC & WBA & IBF & WBO female lightweight titles); Terri Harper (holder) v Katharina Thanderz (WBC female super-featherweight title); Rachel Ball v Ebanie Bridges (vacant WBA female bantamweight title); Jamie Cox v Jack Cullen; John Docherty v Jack Arnfield; Thomas Whittaker-Hart v Jermaine Springer. (Promoter: Matchroom Boxing).

Fly By Nite Rehearsal Studios, Redditch (Channel 5)

Shakan Pitters (holder) v Craig Richards (British light-heavyweight title); Kaisee Benjamin (holder) v Conah Walker (Midlands Area welterweight title); Isaac Chamberlain v s/o; Michael Hennessy Jnr v s/o; Idris Virgo v s/o. (Promoter: Hennessy Sports).

Belfast

Joe Fitzpatrick v s/o; Stephen McAfee v s/o; Aaron Gethins v s/o; Dominic Donegan v s/o; Conor Cooke v s/o; Kevin Cronin v s/o; Katelynn Phelan v s/o; Eddie Treacy v s/o; Owen O’Neill v s/o; Kelvin McDonald v s/o; Senan Kelly v s/o; Dean Walsh v s/o. (Promoter: Dennis Morrison).

The Bubble, MGM Grand, Las Vegas, Nevada (ESPN)

Terence Crawford (holder) v Kell Brook (WBO welterweight title); Joshua Franco v Andrew Moloney; Elvis Rodriguez v s/o. (Promoter: Top Rank).

Microsoft Theater, Los Angeles, California (FOX Sports 1)

Amilcar Vidal v Edward Ortiz; Efetobor Apochi v Joe Jones; Henry Arredondo v Eros Correa. (Promoter: TGB Promotions).

THURSDAY 19

Wild Card Boxing, Los Angeles, California (NBC Sports Network)

O’Shaquie Foster v Miguel Roman; William Zepeda v Roberto Ramirez. (Promoter: PR Sports Promotions & Bash Boxing & Promociones del Pueblo & DiBella Entertainment).

Boxing news – Newsletter

Current Issue