April 30, 2016
April 30, 2016
England Boxing Elite championships

Chris Bevan/GB Boxing

Feedspot followFeedly follow

Semi finals

Ring A

48kg Tanya Dady (Earlsfield) #1 beat Adrianna Finch (Boston) pts unan

48kg Kerry-Anne Aaron (Army) #3 lost to Demi-Jade Resztan (New Astley) #2 TKO

49kg Sunny Edwards (Steel City) #1 beat Benn Norman (Shepshed) pts unan

49kg Faluk Hussain (Windmill) #3 lost to Kiaran MacDonald (Sunderland) #2 pts unan

51kg Beccy McMullin (Intense) #3 lost to Jade Ashmore (Chesterfield) #2 pts unan

52kg Muzzy Fuyana (Middlesbrough) lost to William Cawley (Oldham) pts unan

52kg Ismail Khan (KBW) #3 beat Niall Farrell (Kingstanding Second City) pts unan

54kg Ellis Booth (St Gerrard’s) #1 lost to Rachael Mackenzie (H Hour) pts unan

54kg Ramla Ali (London Community Boxing) #3 beat Kim Shannon (Second City) #2 pts unan

56kg Peter McGrail (Everton Red Triangle) #1 beat Jack Hillier (Southampton) pts unan

56kg Liam Davies (Donnington Sports and Social) beat Charlie Kenny (Hoddesdon) #2 pts split

64kg Cherelle Brown (Islington) #1 beat Nina Bradley (Boston) pts unan

64kg Paige Murney (Leicester Unity) #3 beat Alanna Murphy (Army) #2 pts split

69kg Ekow Essuman (Bilborough) #1 beat Colin Day (Birch Green) TKO

69kg Charlie Stevens (March) lost to Carl Fail (Far Cotton) #2 TKO

75kg Jordan Reynolds (Hoddesdon) #1 beat Lee Jenkins (Eastbourne) pts unan

75kg Ryszard Lewicki (Sheffield City) lost to Ben Whittaker (Wodensbrough) #2 pts unan

Ring B

57kg Raven Chapman (Arena) #1 beat Shelby Brazell (Hartlepool Elite) pts split

57kg Hatty Nylon (Hebden Bridge) #3 beat Kirsty Hill (Grimsby) #2 pts unan

60kg Calum French (Birtley) #1 beat Jake Clarke (Golden Ring) pts unan

60kg Cory O’Regan (Bradford Police and College) #3 beat Jack Brooker (Northolt) pts unan

60kg Sandy Ryan (One Nation) #1 beat Shanice James (Army) pts unan

60kg Louise Orton (St Mary’s) #3 beat Sarah Dunne (Bury) #2 pts split

64kg Dalton Smith (Steel City) #1 lost to Danny Wright (Centurians) pts split

64kg Martin McDonagh (Eastern) #3 lost to Mason Smith (Finchley and District) #2 pts split

69kg Stephanie Wroe (Army) #1 beat Hannah Shield (North Shields) pts unan

69kg Jem Campbell (Academy Luton) #3 lost to Laura Stevens (Far Cotton) #2 pts split

75kg Nikoletta Paksi (Repton) #3 beat Lauren Johnson (Wodensorough) #2 TKO

81kg Tom Whittaker-Hart (Rotunda) #1 beat Dean Laing (Birtley) pts unan

81kg Lynden Arthur (Collyhurst and Moston) beat George Crotty (Royal Navy) pts unan

91kg Natty Ngwenya (Army) #1 lost to Cheavon Clarke (Gravesham) KO

91kg Chris Billam-Smith (Poole) #3 beat Ryan Hatton (Tamworth) #2 pts unan

91kg+ Chezerae Nihell (Army) #2 beat Courtney Giled (Balham) #3 pts split

91kg+ Alex Dickinson (Kirkby) beat Soloman Dacres (Warley) pts split