April 28, 2016
April 28, 2016
England Boxing Elite championships

Action Images

Feedspot followFeedly follow

The quarter-finals of the England Boxing Elite championships begin at the Echo Arena in Liverpool on Friday (April 29). Here is the complete line up:

48kg

Tanya Dady (Earlsfield) #1

Demi-Jade Resztan (New Astley) #2

Kerry-Anne Aaron (Army) #3

Adrianna Finch (Boston)

Molly Perkins (Eastside)

51kg 

Lisa Whiteside (JR Gym) #1

Jade Ashmore (Chesterfield) #2

Beccy McMullin (Intense) #3

54kg

Ellis Booth (St Gerrard’s) #1

Kim Shannon (Second City) #2

Ramla Ali (London Community Boxing) #3

Chloe-Jane Stansfield (Army)

Lauren Parker (Stevenage)

Jade Pearce (Wellington)

Rachael Mackenzie (H Hour)

57kg 

Raven Chapman (Arena) #1

Kirsty Hill (Grimsby) #2

Hatty Nylon (Hebden Bridge) #3

Tori Willets (Eastside)

Sam Brown (East Hull)

Shelby Brazell (Hartlepool Elite)

Kim Rowe (Paddy John’s)

60kg 

Sandy Ryan (One Nation) #1

Sarah Dunne (Bury) #2

Louise Orton (St Mary’s) #3

Chelsey Arnell (St Paul’s)

Shanice James (Army)

64kg

Cherelle Brown (Islington) #1

Alanna Murphy (Army) #2

Paige Murney (Leicester Unity) #3

Nina Bradley (Boston)

Kate Flynn (No Limits)

69kg

Stephanie Wroe (Army) #1

Laura Stevens (Far Cotton) #2

Jem Campbell (Academy Luton) #3

Hannah Shield (North Shields)

75kg

Natasha Gale (Jubilee) #1

Lauren Johnson (Wodensorough) #2

Nikoletta Paksi (Repton) #3

49kg

Sunny Edwards (Steel City) #1

Kiaran MacDonald (Sunderland) #2

Faluk Hussain (Windmill) #3

Benn Norman (Shepshed)

Scott Rankin (Knowsley Vale)

52kg

Blane Hyland (Salisbury) #1

Louie Lynn (Lynn) #2

Ismail Khan (KBW) #3

Ryan Briscoe (Wirral Community)

William Cawley (Oldham)

Shamim Khan (Army)

Muzzy Fuyana (Middlesbrough)

Niall Farrell (Kingstanding Second City)

56kg

Peter McGrail (Everton Red Triangle) #1

Charlie Kenny (Hoddesdon) #2

Connor Marsden (Earlsfield) #3

Jack Hillier (Southampton)

Liam Davies (Donnington Sports and Social)

Jeff Nesham (High Fell)

Connor Coghill (Hull Boxing Centre)

60kg

Calum French (Birtley) #1

Adam Cope (Gus Robinson) #2

Cory O’Regan (Bradford Police and College) #3

Ryan Fillingham (Army)

Jack Brooker (Northolt)

Jake Clarke (Golden Ring)

Rory Lavery (Salisbury)

Yousif Saeed (Bridgewater Salford)

64kg

Dalton Smith (Steel City) #1

Mason Smith (Finchley and District) #2

Martin McDonagh (Eastern) #3

Fateh Benkorichi (Hoddesdon)

Tom McGuinness (Kirkdale)

Stephen Rolfe (Retford)

Connor Parker (Orme)

Danny Wright (Centurians)

69kg

Ekow Essuman (Bilborough) #1

Carl Fail (Far Cotton) #2

Joe Laws (Birtley) #3

Abdul Ibrahim (Hoddesdon)

Billy Le Poullain (Amalgamated)

Charlie Stevens (March)

Colin Day (Birch Green)

Ryan Stevenson (Doncaster BA)

75kg

Jordan Reynolds(Hoddesdon) #1

Ben Whittaker (Wodensbrough) #2

Harry Scarf (Salisbury)  #3

Ryszard Lewicki (Sheffield City)

Lee Jenkins (Eastbourne)

Zak Chelli (Fitzroy Lodge)

Lewis Richardson (Centurian)

81kg

Tom Whittaker-Hart (Rotunda) #1

Ashley Vanzie (Platinum) #2

Bryce Goodridge (Basingstoke) #3

Harry Wood (Kirkby)

Lynden Arthur (Collyhurst and Moston)

Dean Laing (Birtley)

George Crotty (Royal Navy)

Andre Sterling (Fitzroy Lodge)

91kg

Natty Ngwenya (Army) #1

Ryan Hatton (Tamworth) #2

Chris Billam-Smith (Poole) #3

Nathan Quarless (Salisbury) Bye

Peterjack Stubbs (Henry’s)

Michael Webster (Empire SOB)

Anees Taj (St Albans)

Cheavon Clarke (Gravesham)

91kg+

Daniel Dubois (Fisher Downside) #1

Chezerae Nihell (Army) #2

Courtney Giled (Balham) #3

Naylor Ball (Guildford City)

Soloman Dacres (Warley)

Alex Dickinson (Kirkby)

Danny Williamson (Manor)

For more on the tournament don’t miss the latest issue of Boxing News magazine