February 17, 2015
February 17, 2015
Lewis Benson (Boxing Scotland)

Feedspot followFeedly follow

Day 1 – February 14

Ring 1

Bout 1 – Youth 1998 64kg – Callen McCauley (Greenock) beat Luca Michelletti (Claymores) TKO2

Bout 2 – Youth 1998 64kg – Stephen Newns (Newarthill) beat William McLean (Northwest) Split

Bout 3 – Youth 1997 (60kg) – John Stevenson (Forgewood) beat Charlie Doig (Dundee) Unanimous

Bout 4 – Youth 1997 (60kg) – Lewis Hay (Keir Hardie) beat Taylor Nisbett (Cambusnethan)

Bout 5 – Youth 1998 (49kg) – Stephen Murray (Meadowbank) beat Neil McCubbin (Doon Valley)

Bout 6 – Youth 1998 (56kg) – William Stuart (Byron) beat Mohammed Sohaib (Duries)

Bout 7 – Youth 1998 (56kg) – Mark Reid (Granite City) beat Dastan Kamil (North Glasgow) Split

Bout 8 – Youth 1998 (60kg) – Mark Brown (Clydebank Osprey) beat Aiden McCann (Cleland) Split

Bout 9 – Youth 1998 (60kg) – Tylar Gibson (Lochend) beat Sean Munro (Craigmillar) Split

Bout 10 – Youth 1998 (69kg) – Martin Lawrence (Craigmillar) beat Liam Henry (Clydebank) Spilt

Bout 11 – Youth 1998 (69kg) – Jimmy Ramsden (Dunfermline) beat Kamil Vescicik (Team Shire)

Bout 12 – Youth 1997 (69kg) – Fraser Gorn (Hayfield) beat Stephen Buchanan (1314)

Bout 13 – Youth 1997 (69kg) – Ryan McKelvie (Glenrothes) beat Ryan Rowan (Kingdom) Split

Bout 14 – Youth 1997 (69kg) – Eddie Copland (Byron) beat Liam McCafferty (Clydebank) Unanimous

Ring 2

Bout 1 – Senior 60kg – Connor Hyslop (Dennistoun) beat Ross Greig (Priestfield) Unanimous

Bout 2 – Senior 60kg – Stephen Tiffney (Lochend) beat Martin Buchanan (1314) Unanimous

Bout 3 – Senior 60kg – Andrew Tham (Kilsyth) beat Jordan Pirie (Kincorth) Unanimous

Bout 4 – Senior 64kg – Steven Beattie (Kilsyth) beat Elias Gear (Lochend) Unanimous

Bout 5 – Senior 64kg – Craig McIntyre (Dennistoun McNair) beat Thomas Dickson (Leith Vic) Unanimous

Bout 6 – Senior 64kg – Lewis Benson (Lochend) beat Igor Slwinski (Lochaber Phoenix) Unanimous

Bout 7 – Senior 64kg – Connor Wallace (Northwest) beat Montgomery Ogilvie (1314) Unanimous

Bout 8 – Senior 69kg – Callum Susans (Dunfermline) beat Ross Ewan (Team Shire) TKO

Bout 9 – Senior 69kg – Michael George (Highland BA) beat Miles Kelly (Clovenstone) Unanimous

Bout 10 – Senior 69kg – Dennis Broadhurst (Doonhammers) beat Lee Bain (The Barn) TKO

Bout 11 – Senior 69kg – Derek Skinner (Kilsyth) beat Liall McKenzie (Inverness)

Bout 12 – Senior 69kg – Gary Smith (Keir Hardie) beat Jamie Glover (Irvine Vineburgh) TKO2

Bout 13 – Senior 69kg – Fraser Gorn (Hayfield) beat Stephen Buchanan (1314) Unanimous

Bout 14 – Senior 52kg QF- Jack Turner (Hayfield) beat Aqib Hussain (The Barn) Unanimous

Bout 15 – Senior 56kg QF – Stephen Boyle (Dennistoun) beat Ukasha Farooq (Glasgow East) Unanimous

Bout 16 – Senior 75kg QF – Kieran Smith (Springhill) beat Chris Hogg (Wellmeadow) TKO2

Bout 17 – Senior 75kg QF – Paul Kean (Dundee) beat Scott Woods (The Barn) Unanimous

Bout 18 – Senior 75kg QF – Boris Chrighton (Byron) Robert Forrest (Springhill) TKO2

Bout 19 – Senior 75kg QF – Lewis Akinlami (Lochend) beat Greig Paterson (Granite City) Unanimous

Bout 20 – Senior 81kg QF – Ross Welsh (Leith Victoria) beat Andrew Taylor (Lochend) TKO3

Bout 21 – Senior 91kg QF – Tom Robson (Hawick) beat Gary Fairgreive (East Lothian) Split

Bout 22 – Senior 91kg QF – Connal McDonald (Bravehearts) beat David Neilson (Kingdom) Unanimous

Bout 23 – Senior 91kg QF – Stephen Jamieson (Barrhead) beat James McKeachie (Highland BA) Unanimous

Bout 24 – Senior 91kg QF – Tommy Philbin (Lochend) beat Craig Russell (Cardenden) Unaniamous

Day 2 – February 15

Bout 1 – Youth 1998 64kg S/F – Callen McCauley (Greenock) beat Darren Johnstone (Forgewood) Split

Bout 2 – Youth 1998 64kg S/F – Stephen Newns (Newarthill) beat Craig Fox (Viewpark) Split Decision

Bout 3 – Youth 1997 60kg S/F – John Stevenson (Forgewood) beat Ben Grant (Chirnside) Split Decision

Bout 4 – Youth 1997 60kg S/F  – Lewis Hay (Keir Hardie) beat Jack Crawford (Clydebank) Unanimous

Bout 5 – Senior 60kg Q/F – Daban Kamil (North Glasgow) beat Marco Gianotti (Rob Roy) Unanimous

Bout 6 – Senior 60kg Q/F – Josh Sanford (The Barn) beat Qasim Khalid (Glasgow Phoenix) Split Decision

Bout 7 – Senior 60kg Q/F – Connor Hyslop (Dennistoun) beat Calvin McCord (Doon Valley) Split

Bout 8 – Senior 60kg Q/F – Stephen Tiffney (Lochend) beat Andrew Tham (Kilsyth GG) Unanimous

Bout 9 – Senior 64kg Q/F – Robbie McKechnie (Greenock) beat Jordan Beveridge (Irvine Vineburgh) Split

Bout 10 – Senior 64kg Q/F – Jason Easton (Craigmillar) beat Andrew Smart (Elgin) Unanimous

Bout 11 – Senior 64kg Q/F  – Craig McIntyre (Dennistoun) beat Steven Beattie (Kilsyth) Split Decision

Bout 12 – Senior 64kg Q/F – Lewis Benson (Lochend) beat Connor Wallace (Northwest) Unanimous

Bout 13 – Senior 69kg Q/F – Mark Fairweather (Arbroath) beat Martin Harkin (Greenock) Unanimous

Bout 14 – Senior 69kg Q/F – Callum Susans (Dunfermline) beat Michael George (Highland BA) Unanimous

Bout 15 – Senior 69kg Q/F – Dennis Broadhurst (Doonhammers) beat  Derek Skinner (Kilsyth GG) Unanimous

Bout 16 – Senior 69kg Q/F – Gary Smith (Keir Hardie) beat Fraser Gorn (Hayfield) Unanimous

For more amateur boxing news and regular features, don’t miss this week’s issue of Boxing News